Image for D15S14A6GV00LF is not available
D15S14A6GV00LF
DigiKey Part Number
2266-D15S14A6GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S14A6GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C