98424-G52-12ULF
DigiKey Part Number
609-98424-G52-12ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-G52-12ULF
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-G52-12ULF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)