95278-501A10LF
DigiKey Part Number
609-95278-501A10LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-95278-501A10LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-95278-501A10LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-501A10LF
Description
BERGSTIK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
95278-501A10LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact