75160-102-20LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 60
Datasheet
Similar
Mill-Max Manufacturing Corp.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Samtec Inc.
Samtec Inc.
In Stock: 15
In Stock: 30
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
75160-102-20LF
DigiKey Part Number
75160-102-20LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
75160-102-20LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
75160-102-20LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.465" (11.81mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
1
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
110V