20021612-00020T4LF
DigiKey Part Number
20021612-00020T4LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021612-00020T4LF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021612-00020T4LF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC