20021521-00010T4LF
DigiKey Part Number
609-6534-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021521-00010T4LF
Description
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021521-00010T4LF Models
Category
Termination
Solder
Series
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC