20021212-00020T1LF
DigiKey Part Number
609-20021212-00020T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021212-00020T1LF
Description
CONN HEADER R/A 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021212-00020T1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.209" (5.30mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC