20021211-00026T1LF
DigiKey Part Number
20021211-00026T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021211-00026T1LF
Description
CONN HEADER VERT 26POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021211-00026T1LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.213" (5.40mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Thermoplastic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC