20021122-00020T1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 213
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount, Right Angle 20 position 0.050" (1.27mm)
20021122-00020T1LF
DigiKey Part Number
20021122-00020T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021122-00020T1LF
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021122-00020T1LF Models
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Insulation Height
0.134" (3.40mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Plastic
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC