20021121-00026T1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Surface Mount 26 position 0.050" (1.27mm)
20021121-00026T1LF
DigiKey Part Number
20021121-00026T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021121-00026T1LF
Description
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20021121-00026T1LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Style
Voltage Rating
125VAC