10162581-3134151LF
DigiKey Part Number
609-10162581-3134151LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10162581-3134151LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10162581-3134151LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10162581-3134151LF
Description
CONAN LITE RECEPTACLE, 51 POSITI
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10162581-3134151LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.15mm, 4.5mm, 5mm, 6mm, 7mm
Number of Positions
51
Height Above Board
0.129" (3.28mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)