10159560-400221RLF
DigiKey Part Number
609-10159560-400221RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159560-400221RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10159560-400221RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159560-400221RLF
Description
POWERSTAK VERT HDR 4P P2-1015956
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 4 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10159560-400221RLF Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.091" (2.30mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold or Gold, GXT™
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Blade
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
White
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
20A
Mounting Type
Voltage Rating
100VDC