10129381-914004BLF
DigiKey Part Number
609-10129381-914004BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10129381-914004BLF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
10129381-914004BLF Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.508" (12.90mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A
Voltage Rating
110VDC