10114826-00010LF
DigiKey Part Number
609-6361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10114826-00010LF
Description
CONN RCPT HSG 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10114826-00010LF Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Natural
Part Status
Active
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.049" (1.25mm)