10078993-G02-14ULF
DigiKey Part Number
10078993-G02-14ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10078993-G02-14ULF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10078993-G02-14ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Cream
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Mounting Type
Voltage Rating
200V (AC/DC)