10078991-G21-40ULF
DigiKey Part Number
10078991-G21-40ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10078991-G21-40ULF
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
10078991-G21-40ULF Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Cream
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Mounting Type
Voltage Rating
200V (AC/DC)