10018784-10212TLF
DigiKey Part Number
609-2031-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10018784-10212TLF
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
10018784-10212TLF Models
Through Hole
Series
Termination
Solder
Number of Positions
98
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Pitch
0.039" (1.00mm)