ME1014013401201
DigiKey Part Number
609-ME1014013401201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1014013401201
Description
CONN EDGE DUAL FML 140POS 0.024
Detailed Description
140 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
EDA/CAD Models
ME1014013401201 Models
Mounting Type
Board Edge, Straddle Mount
Packaging
Tray
Number of Positions/Bay/Row
28; 14; 28
Number of Positions
140
Flange Feature
Straddle Mount Opening, Unthreaded, 0.087" (2.20mm)
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.024" (0.60mm)