Image for L177DA15SF179 is not available
L177DA15SF179
DigiKey Part Number
L177DA15SF179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177DA15SF179
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS PNL MNT WW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C