ME1016810202081
DigiKey Part Number
609-ME1016810202081TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-ME1016810202081CT-ND - Cut Tape (CT)
609-ME1016810202081DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME1016810202081
Description
MINI COOL EDGE 0.6MM 168 SIGNAL
Detailed Description
168 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.024" (0.60mm) Black
EDA/CAD Models
ME1016810202081 Models
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Positions/Bay/Row
14; 28, 14; 28
Number of Positions
168
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.024" (0.60mm)