F3011B7H111018E200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
F3011B7H111018E200
DigiKey Part Number
609-F3011B7H111018E200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3011B7H111018E200
Description
FLEX CONNECTOR, P=0.50MM, H=2.00
Detailed Description
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features
Solder Retention
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)