F3011B7H111011E200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
11 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
F3011B7H111011E200
DigiKey Part Number
609-F3011B7H111011E200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F3011B7H111011E200
Description
FLEX CONNECTOR, P=0.50MM, H=2.00
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
11
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Housing Color
Black
Height Above Board
0.079" (2.00mm)