D50S82C6GX00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-D50S82C6GX00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D50S82C6GX00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS R/A PRESS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D50S82C6GX00LF Models |
Category | Termination Press-Fit |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin-Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Guide |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Phosphor Bronze |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |