D15S90C6PA00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for D15S90C6PA00 is not available
D15S90C6PA00
DigiKey Part Number
D15S90C6PA00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S90C6PA00
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C