8630CH15UNCLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
HARTING
In Stock: 18
Datasheet
Amphenol CONEC
In Stock: 0
Amphenol CONEC
In Stock: 141
In Stock: 240
In Stock: 102
Molex
In Stock: 272
15 Position Two Piece Backshell Connector Gray 180° Unshielded
8630CH15UNCLF
DigiKey Part Number
609-5144-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8630CH15UNCLF
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG GRAY
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
8630CH15UNCLF Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Cable Clamp
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos