77311-158-16LF
DigiKey Part Number
77311-158-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-158-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77311-158-16LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.570" (14.47mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.790" (20.06mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact