67000-016LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 17,079
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 6,853
Datasheet
Housing Housing for Female Contacts Connector 16 Pos 0.100" (2.54mm)
67000-016LF
DigiKey Part Number
67000-016LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67000-016LF
Description
CONN FFC RCPT HSG 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
67000-016LF Models
Category
Voltage Rating
500 V
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Housing Material
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Packaging
Bag
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3 A
Connector Type
Housing for Female Contacts
Housing Color
Black
Number of Positions
16
Note
Contacts Sold Separately
Number of Rows
1
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)