10132797-023130LF
DigiKey Part Number
10132797-023130LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10132797-023130LF
Description
HEIGHT PLUG CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10132797-023130LF Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
1.00µin (0.025µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
4mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)