10078993-G02-14ULF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10078993-G02-14ULF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10078993-G02-14ULF |
Description | CONN HEADER VERT 14POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10078993-G02-14ULF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.079" (2.00mm) |
Series | Insulation Height 0.232" (5.90mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold, GXT™ |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Features Keying Slot |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Cream |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 2A (AC/DC) |
Mounting Type | Voltage Rating 200V (AC/DC) |