10072354-F01-38ULF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 10072354-F01-38ULF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10072354-F01-38ULF |
Description | CONN HEADER R/A 38POS 2MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole, Right Angle 38 position 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10072354-F01-38ULF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.079" (2.00mm) |
Series | Insulation Height 0.240" (6.10mm) |
Packaging Tube | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating Flash |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Copper Alloy |
Number of Positions | Insulation Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Features Keying Slot |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Cream |
Style | Current Rating (Amps) 3A |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Voltage Rating 200V (AC/DC) |