Image for L717TWA11W1PCSY is not available
L717TWA11W1PCSY
DigiKey Part Number
L717TWA11W1PCSY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717TWA11W1PCSY
Description
CONN D-SUB PLG 11POS PNL MT SLDR
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Current Rating (Amps)
0.5A, 7.5A
Connector Style
Features
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating
150V, 300V
Number of Positions
Color
Black
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material
Brass
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C