Image for L717TWA11W1P is not available
L717TWA11W1P
DigiKey Part Number
L717TWA11W1P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717TWA11W1P
Description
CONN D-SUB PLUG 11POS PNL MNT
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L717TWA11W1P Models
Category
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal and Coax or Power (Not Included)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C