Image for L177TWB13W3PP3SY is not available
L177TWB13W3PP3SY
DigiKey Part Number
L177TWB13W3PP3SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L177TWB13W3PP3SY
Description
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Voltage Rating
300V
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C