G86104111YEU
DigiKey Part Number
664-G86104111YEU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G86104111YEU
Description
PROTECT HEADER 2.0MM PITCH STR D
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G86104111YEU Models
Category
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC