617C025SBF220 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
EDAC Inc.
In Stock: 7
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
In Stock: 8
In Stock: 11
TE Connectivity AMP Connectors
Amphenol CS (FCI)
Image for 617C025SBF220 is not available
617C025SBF220
DigiKey Part Number
617C025SBF220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
617C025SBF220
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Board Lock
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C