17EHD015SAA230 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
17EHD015SAA230
DigiKey Part Number
664-17EHD015SAA230-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17EHD015SAA230
Description
D-SUB, STAMPED SIGNAL 3A, HIGH D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
17EHD015SAA230 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C