VJ0301520000G is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 230
Datasheet
Phoenix Contact
In Stock: 150
In Stock: 0
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 447
Assmann WSW Components
PTR Hartmann
In Stock: 198
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for VJ0301520000G is not available
VJ0301520000G
DigiKey Part Number
VJ0301520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0301520000G
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Voltage
300 V