OSTVJ030152 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 2,085
Datasheet
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
OSTVJ030152
DigiKey Part Number
ED2756-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVJ030152
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Brass
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
20 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V