AZSR190T-1AE-12DL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Image for AZSR190T-1AE-12DL is not available
AZSR190T-1AE-12DL
DigiKey Part Number
3385-AZSR190T-1AE-12DL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZSR190T-1AE-12DL
Description
RELAY EV CHG SOLAR SPST 100A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EV Charging, Solar Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
40 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
100 A
Approval Agency
TUV, UL
Switching Voltage
800VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
48000VA
Coil Resistance
75 Ohms
Coil Current
160 mA