AZEV200-2AE-24D
DigiKey Part Number
3385-AZEV200-2AE-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZEV200-2AE-24D
Description
RELAY EV CHARGING DPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EV Charging Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CQC, cURus, TUV
Switching Voltage
480VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
19200VA
Coil Resistance
221.5 Ohms
Coil Current
108 mA