AZ943-1CH-12DEF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3385-AZ943-1CH-12DEF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AZ943-1CH-12DEF |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AZ943-1CH-12DEF Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Tray | Must Operate Voltage 9 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 10 ms |
Coil Voltage | Release Time 5 ms |
Contact Form SPDT (1 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 110°C |
Contact Rating (Current) 10 A | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max | Approval Agency CUR, TUV, UL, VDE |
Load - Max Switching 2770VA, 300W | Relay Type |
Coil Current 30 mA | Coil Resistance 400 Ohms |