AZ9422-1CE-24DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ9422-1CE-24DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9422-1CE-24DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
20 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CQC, CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
4700VA, 480W
Relay Type
Coil Current
15 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms