Image for AZ940-1AB-48DE is not available
AZ940-1AB-48DE
DigiKey Part Number
3385-AZ940-1AB-48DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ940-1AB-48DE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
8 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
UL, VDE
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA, 150W