Image for AZ940-1A-18DSE is not available
AZ940-1A-18DSE
DigiKey Part Number
3385-AZ940-1A-18DSE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ940-1A-18DSE
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 18VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
13.5 VDC
Must Release Voltage
0.9 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Approval Agency
UL, VDE
Load - Max Switching
2770VA, 150W
Relay Type
Coil Current
11.3 mA
Coil Resistance
1.6 kOhms