Image for AZ940-1A-12DEF is not available
AZ940-1A-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ940-1A-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ940-1A-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Approval Agency
UL, VDE
Load - Max Switching
2770VA, 150W
Relay Type
Coil Current
37.5 mA
Coil Resistance
320 Ohms