Image for AZ9375-1A-12DF is not available
AZ9375-1A-12DF
DigiKey Part Number
3385-AZ9375-1A-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9375-1A-12DF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Coil Insulation
Class F
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
4 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA