AZ9375-1A-12DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ9375-1A-12DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ9375-1A-12DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
720 Ohms