AZ7709-1AE-12DSEF
DigiKey Part Number
3385-AZ7709-1AE-12DSEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ7709-1AE-12DSEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
0.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
5 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
720 Ohms