AZ762T-1AE-60DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ762T-1AE-60DEF is not available
AZ762T-1AE-60DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ762T-1AE-60DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ762T-1AE-60DEF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 60V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 60VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
42 VDC
Must Release Voltage
6 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
16 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO), Tungsten (W)
Switching Voltage
440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching
4432VA
Relay Type
Coil Current
8 mA
Coil Resistance
7.5 kOhms