AZ762H-1AB-24DSF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ762H-1AB-24DSF is not available
AZ762H-1AB-24DSF
DigiKey Part Number
3385-AZ762H-1AB-24DSF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ762H-1AB-24DSF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
7 ms
Mounting Type
Release Time
3 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
440VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2770VA
Coil Resistance
2.3 kOhms
Coil Current
10.4 mA